از عملكرد كارت‌گرافیك خود در بازی‌ها و برنامه‌های سه‌بعدی گله دارید یا نمی‌توانید بازی‌های جدید و مهیج را بر روی كامپیوتر خود به خوبی اجرا نمایید حتمی به فكر ارتقا كارت‌گرافیك خود خواهید افتاد اما قبل از اینكه دست به جیب ببرید مطمئن شوید كه از حداكثر كارایی كارت‌گرافیك خود تا مرز «انفجار» بهره برده اید . افزایش كارایی كارت گرافیك فراتر از عملكردی كه در حالت عادی دارد با «اُوركلاكینگ» (Overclocking) كارت حاصل می‌شود . «اُوركلاكینگ» كارت‌گرافیك سرعت پردازنده و حافظه گرافیكی را افزایش داده در نتیجه نرخ پردازش داده های ویدیویی ، نرخ نمایش تعداد «فریم در ثانیه» و به طور كلی كارایی كارت گرافیك بیش پیش خواهد كرد . در این مقاله قصد داریم تا «اُوركلاكینگ» كارت گرافیك را به صورت آماتوری بررسی نماییم و شما را با خطرها ، مزیت‌ها و چگونگی آن آشنا نماییم .
در حالت كلی به اعمال تغییرات در مشخصه‌های یك قطعه كامپیوتر با هدف افزایش كارایی آن قطعه «اُوركلاكینگ» گفته می‌شود . این عمل برای تمام قطعات كامپیوتر قابل تعریف می‌باشد اما تنها اُوركلاكینگ پردازنده ، مادربرد ، كارت‌گرافیك و حافظه ‌اصلی سیستم عمومیت پیدا كرده است ، چرا كه افزایش كارایی حاصل از «اُوركلاكینگ» سایر قطعات آنچنان در عملكرد كلی كامپیوتر تاثیر گذار نمی‌باشد . اعمال تغییرات در مشخصه های اصلی هر قطعه در درجه اول نیازمند شناخت سخت‌افزاری آن قطعه و وظیفه آن در یك سیستم كامپیوتری و در درجه دوم چگونگی ارتباط آن با سایر قطعات می‌باشد . به همین دلیل بحث «اُوركلاكینگ» همانطور كه در نگاه آماتوری ساده و مختصر به نظر می‌رسد در دید افراد حرفه‌ای پیچیده و بسیار گسترده می‌باشد به طوری كه كتاب‌ها و سایت‌های متعددی با محوریت این موضوع عرضه شده‌اند . جذابیت «اُوركلاكینگ» در واقع در پشت این واقعیت پنهان شده‌است كه سرعت و مشخصه‌های حیاطی یك قطعه توسط كاربر قابل ارتقا می‌باشد به عنوان مثال در اُوركلاكینگ آماتوری كارت‌گرافیك Geforce 6200 سعی می‌گردد تا سرعت و كارایی كلی كارت را تقریبا به اندازه كارت‌گرافیك رده بالاتر با هسته مشابه (هسته NV43) یعنی Geforce 6600 ارتقا داده شود و در اُوركلاكینگ حرفه‌ای این كارت گرافیك سعی می‌شود تا كارایی كارت Geforce 6200 به حداكثر میزان ممكن یا در مرز «انفجار» و فراتر از Geforce 6600 افزایش داده شود .

از عملكرد كارت‌گرافیك خود در بازی‌ها و برنامه‌های سه‌بعدی گله دارید یا نمی‌توانید بازی‌های جدید و مهیج را بر روی كامپیوتر خود به خوبی اجرا نمایید حتمی به فكر ارتقا كارت‌گرافیك خود خواهید افتاد اما قبل از اینكه دست به جیب ببرید مطمئن شوید كه از حداكثر كارایی كارت‌گرافیك خود تا مرز «انفجار» بهره برده اید . افزایش كارایی كارت گرافیك فراتر از عملكردی كه در حالت عادی دارد با «اُوركلاكینگ» (Overclocking) كارت حاصل می‌شود . «اُوركلاكینگ» كارت‌گرافیك سرعت پردازنده و حافظه گرافیكی را افزایش داده در نتیجه نرخ پردازش داده های ویدیویی ، نرخ نمایش تعداد «فریم در ثانیه» و به طور كلی كارایی كارت گرافیك بیش پیش خواهد كرد . در این مقاله قصد داریم تا «اُوركلاكینگ» كارت گرافیك را به صورت آماتوری بررسی نماییم و شما را با خطرها ، مزیت‌ها و چگونگی آن آشنا نماییم .
در حالت كلی به اعمال تغییرات در مشخصه‌های یك قطعه كامپیوتر با هدف افزایش كارایی آن قطعه «اُوركلاكینگ» گفته می‌شود . این عمل برای تمام قطعات كامپیوتر قابل تعریف می‌باشد اما تنها اُوركلاكینگ پردازنده ، مادربرد ، كارت‌گرافیك و حافظه ‌اصلی سیستم عمومیت پیدا كرده است ، چرا كه افزایش كارایی حاصل از «اُوركلاكینگ» سایر قطعات آنچنان در عملكرد كلی كامپیوتر تاثیر گذار نمی‌باشد . اعمال تغییرات در مشخصه های اصلی هر قطعه در درجه اول نیازمند شناخت سخت‌افزاری آن قطعه و وظیفه آن در یك سیستم كامپیوتری و در درجه دوم چگونگی ارتباط آن با سایر قطعات می‌باشد . به همین دلیل بحث «اُوركلاكینگ» همانطور كه در نگاه آماتوری ساده و مختصر به نظر می‌رسد در دید افراد حرفه‌ای پیچیده و بسیار گسترده می‌باشد به طوری كه كتاب‌ها و سایت‌های متعددی با محوریت این موضوع عرضه شده‌اند . جذابیت «اُوركلاكینگ» در واقع در پشت این واقعیت پنهان شده‌است كه سرعت و مشخصه‌های حیاطی یك قطعه توسط كاربر قابل ارتقا می‌باشد به عنوان مثال در اُوركلاكینگ آماتوری كارت‌گرافیك Geforce 6200 سعی می‌گردد تا سرعت و كارایی كلی كارت را تقریبا به اندازه كارت‌گرافیك رده بالاتر با هسته مشابه (هسته NV43) یعنی Geforce 6600 ارتقا داده شود و در اُوركلاكینگ حرفه‌ای این كارت گرافیك سعی می‌شود تا كارایی كارت Geforce 6200 به حداكثر میزان ممكن یا در مرز «انفجار» و فراتر از Geforce 6600 افزایش داده شود .برنامه‌های محك‌زن

پس از «اُوركلاكینگ» كارت گرافیك ، باید از پایداری تنظیمات جدید اطمینان پیدا كرد . در این مقاله به برنامه‌هایی استناد شده كه فشار پردازشی سنگینی بر روی كارت گرافیك اعمال می‌كنند تا از عملكرد و پایداری آن اطمینان حاصل شود . برنامه های متعددی برای این كار در دسترس قرار دارند كه از جمله آنها 3DMark05 و 3DMark03 و AquaMark می باشد . هنگام اجرای برنامه محك‌زن Demo های فوق‌العاده سنگینی راندو و به صورت همزمان نمایش داده می شود و در پایان با توجه به نرخ «فریم در ثانیه» به كارت‌گرافیك سیستم یك امتیاز تعلق می‌گیرد كه می‌توان از این امتیاز به عنوان ملاك مقایسه كارایی كارت‌گرافیك استفاده كرد . برنامه های محك‌زن مذكور به سادگی در بازار قابل تهیه می‌باشند همچنین برنامه AquaMark در سی‌دی ماهنامه كاربر شماره ۱۱ (شهریورماه) گنجانده شده است اما در صورتی كه امكان دسترسی به هیچ یك از آنها مقدور نبود می‌توانید از یك بازی كامپیوتری با گرافیك سنگین كه بر روی كارت گرافیك شما بسیار كند اجرا می شود جهت محك زدن پایداری سیستم بعد از اُوركلاكینگ استفاده كنید .اُوركلاكینگ كارت گرافیك

كارت‌گرافیك دارای دو مشخصه اصلی می‌باشد كه در عملكرد آن به شدت تاثیر گذارند . سرعت هسته «پردازنده‌گرافیكی» (GPU Core Speed) و سرعت حافظه‌گرافیكی (Vedio Memory Speed) ، «پردازنده‌گرافیكی» وظیفه راندو كردن هر فریم سه بعدی را بر عهده دارد و اوركلاك كردن آن به معنی افزایش سرعت هسته می‌تواند نرخ «فریم در ثانیه» بیشتر و درنتیجه كارایی بالاتری را ارائه نماید . در صورتی كه تا كنون بازی ها كُند و «فریم فریم» اجرا می‌كردید با این ترفند می‌توانید تا حدودی اجرای بازی در حالت عادی را تجربه نمایید و یا اگر برای راندو كردن انمیشین‌ها و طراحی‌های خود ساعت‌ها وقت صرف می‌كنید هم اكنون می‌توانید این زمان را كاهش دهید . اما اگر پردازنده گرافیكی شما تكنولوژی های به كاربرده شده در طراحی یك بازی را به همراه نداشته باشد و نتواند آن را اجرا نماید اُوركلاكینگ پردازنده گرافیكی هیچ مزیتی برای شما در این مورد به شمار نمی‌آید .

داده‌های ویدیویی كه پردازنده‌گرافیكی موظف به پردازش آنها می‌باشد در داخل حافظه‌‌های گرافیكی ذخیره‌سازی می‌شوند ، تراشه‌های این حافظه بر روی كارت نصب شده‌اند و افزایش سرعت آنها موجب می‌شود تا «پردازنده گرافیكی» را سریعتر تغذیه نمایند لذا زمان انتظار برای دسترسی به حافظه گرافیكی كمتر از پیش خواهد گشت .

در اُوركلاكینگ اصولی كارت گرافیك سرعت پردازنده گرافیكی و حافظه آن تواما افزایش داده می‌شود اما این افزایش سرعت چه عوارضی را به همراه دارد ؟آیا اُوركلاكینگ به كارت گرافیك صدمه می‌زند ؟

بله ، امكان صدمه دیدن كارت‌گرافیك در اُوركلاكینگ وجود دارد اما برای افرادی كه سعی می‌كنند كارت گرافیك خود را به شدت اوركلاك و برنامه های سه بعدی را بر روی آن اجرا نمایند در غیر این صورت آسیب دیدن كارت‌گرافیك به خصوص كارت‌گرافیك‌های مدرن بعید به نظر می‌رسد ، هرچند كه غیر ممكن نمی‌باشد . تنها راه «منفجر كردن» كارت گرافیك‌های مدرن ، اُوركلاكینگ آنها بسیار فراتر از حالت استاندارد و پافشاری برای اجرای برنامه های سه بعدی سنگین روی آنها می‌باشد . این كار موجب می‌شود تا درجه حرارت پردازنده گرافیكی و حافظه های آن بسیار بالاتر از محدوده مجاز رفته و تراشه‌ها را دچار آسیب نماید . وجود یك سیستم تهویه مناسب برای ایجاد جریان هوای پیوسته بالای خنك كننده كارت‌گرافیك در اُوركلاكینگ پیشنهاد داده می‌شود اما الزامی به وجود همچین سیستمی نمی‌باشد و مزیت استفاده از آن اُوركلاكینگ بیشتر و افزایش ضریب اطمینان آن می‌باشد . پردازنده‌های گرافیكی جدید ATI و NVIDIA به همراه یك «كنترلگر حرارتی» عرضه می‌شوند كه در صورت بالابودن درجه حرارت سطح تراشه قبل از اینكه به آن آسیبی برسد سرعت و توان مصرفی آن را كاهش می دهد . در صورتی كه اُوركلاكینگ كارت‌گرافیك مطابق با مراحلی كه در ادامه به آن اشاره شده صورت گیرد احتمال صدمه دیدن كارت به حداقل خواهد رسید .

چگونه كارت گرافیك خود را اوركلاك كنیم ؟

برای اوركلاك كردن كارت گرافیك نرم‌افزارهای متعددی وجود دارد كه ما نرم افزار RivaTuner را برای اینكار پیشنهاد می‌دهیم . این نرم افزار با ظاهری ساده قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای را ارائه میكند و كاركردن با آن نیز آسان می‌باشد .
كه RivaTuner حجم كمی دارد و به سادگی میتوان آن را از http://downloads.guru3d.com/download.php?det=163 دانلود كرد.تصویر شماره (1) : مشخصات كارت گرافیك در RivaTuner

تصویر شماره (1) : اعلان مشخصات كارت گرافیك در RivaTunerدر برگه اول برنامه مشخصات كارت‌گرافیك ، مانیتور و نسخه درایور فعلی ، نمایش داده شده است . (تصویر شماره 1) در نیمه پایین این برگه بر روی دكمه Customize Driver Setting كلیك نمایید تا لیستی از آیكون ها جهت اعمال تغییرات در درایور كارت‌گرافیك نمایش داده شود . اولین آیكون به نام System Setting مربوط به «اُوركلاكینگ» كارت‌گرافیك می‌باشد كه پس از انتخاب آن وارد پنجره System Tweaking خواهید شد (تصویر شماره 2) ، در این پنجره می توانید فركانس پردازنده‌گرافیكی و حافظه‌های آن را كم و زیاد كنید . در ابتدا سرعت پردازنده‌‌گرافیكی و حافظه آن در حالت استاندارد قرار دارند و در دو طرف آن بازه اطمینان اُوركلاكینگ با دو علامت كوچك مشخص شده است . این بازه با توجه به تنظیمات درایور تخمین زده شده است و نمی توان این فرض تئوری را ملاك حداكثر اُوركلاكینگ قرار داد . برای كارت گرافیك های مبتنی بر پردازنده گرافیكی NVIDIA در بالای پنجره System Tweaking یك منوی كركره ای ظاهر می شود كه توسط آن می‌توان اوروكلاكینگ در حالت پردازش دو بعدی و در حالت پردازش سه بعدی را از یكدیگر تفكیك نمود . در پردازنده های گرافیكی مدرن NVIDIA سرعت پردازنده گرافیكی در حالت كار با برنامه های دو بعدی یا برنامه هایی كه نیاز به توان پردازشی زیادی ندارند به صورت خودكار كمتر از حالتی می‌باشد كه برنامه های سه بعدی و بازی ها در حال اجرا می‌باشند . به همین خاطر هنگام اُوركلاكینگ كارت گرافیك های مبتنی بر پردازنده گرافیكی NVIDIA باید ابتدا از منوی كركره‌ای گزینه Performance 3D انتخاب و سپس سرعت پردازنده‌گرافیكی و حافظه آن افزایش داده شود .

حال باید مشخص كرد كه فركانس پردازنده‌گرافیكی و فركانس حافظه را حداكثر تا چه میزان میتوان افزایش داد .


تصویر شماره (2) : برگه اوركلاكینگ در برنامهاُوركلاكینگ تا مرز انفجار !

حداكثر فركانسی كه پردازنده‌گرافیكی و حافظه آن می‌توانند بر روی یك كارت‌گرافیك به صورت پایدار اتخاذ كنند به كمك روش های علمی یا تئوری بدست نمی‌آیند ، چرا كه در هر كارت‌گرافیك با توجه به پردازنده‌گرافیكی و كیفیت طراحی كارت به حداكثر به میزان مشخصی «اُوركلاكینگ پایدار» می شود و این میزان با توجه به سیستم تهویه داخل كیس و نحوه تغذیه كارت‌گرافیك نیز وابستگی دارد ، لذا تنها راه برای بدست آوردن نرخ حداكثر فركانس‌های پردازنده‌گرافیكی و حافظه آن با روش تجربی می‌باشد كه در ادامه طی پنج مرحله شرح داده شده است .

منظور از «اُوركلاكینگ پایدار» یك كارت گرافیك این است كه افزایش فركانس از حداكثر میزان آن فراتر نرفته و عملكرد كارت‌گرافیك تحت تاثیر عوارض «اُوركلاكینگ» قرار نگیرند . ناپایداری های مشاهده شده در اُوركلاكینگ «آرتیفكت» (Artifact) نام دارد . معمول ترین آرتیفكت ها عبارتند از :

دانه‌های برف (Snow) كه هنگام اجرای برنامه محك‌زن دیده می‌شوند . پیكسل‌های سفید‌رنگی كه به دلیل زیاد بودن سرعت پردازنده‌گرافیكی و عدم هماهنگی آْن با سرعت سایر منابع پردازش آن‌ها دچار اخلال شده است . نمونه‌ای از یك فریم برنامه محك زن 3Dmark 03 كه دانه‌های برف در آن مشاهده شده در تصویر شماره (3) نشان داده شده است .تصویر شماره ۳ : نمونه ای از آرتیفكت ((دانه برف))

متوقف شدن برنامه محك‌زن حین اجرا یا اختصاص دادن امتیاز بسیار كم به كارت گرافیك در حالت اُوركلاكینگ .

خطوط نا‌هموار و پله‌پله یا خطوط سیاه‌رنگ غیرمعمولی كه در تصویر مشاهده می شوند و یا اشیائی كه در زمینه تصویر یا پس زمینه آن به صورت غیرعادی چشمك می‌زنند .
هرگونه تغییر غیرعادی در برنامه محك‌زن نسبت به قبل از اوركلاك كارت گرافیك .

حال كه با ناپایداری‌های ناشی از «اُوركلاكینگ» آشنا شدید به سراغ روشی می‌رویم كه به كمك این ناپایداری‌ها میتوان حداكثر نرخ سرعت برای پردازنده‌گرافیكی و حافظه‌ی آن را ، بر روی هر كارت گرافیكی را پیدا كرد و از پتانسیل های كارت گرافیك كاملا استفاده نمود .۱. ابتدا برنامه اُوركلاكینگ و برنامه محك‌زن را نصب نمایید و مطمئن شوید كه با نسخه درایور فعلی شما سازگاری دارند . برنامه RivaTuner با درایور Catalist 5.5 كارت گرافیك های ATI كمی تداخل دارد لذا ما برای تست نسخه 5.4 را نصب كردیم پیشنهاد می‌شود كه قبل از اُوركلاكینگ درایور كارت‌گرافیك را به روز نمایید و در صورت امكان از درایورهایی بهینه‌سازی شده مانند DNA-Force ها یا Omega-ware ها استفاده نمایید . معمولا درایورهای بهینه شده محدودیت‌های اوركلاكینگ درایورهای استاندارد را ندارند ، مجموعه كاملی از این درایورها در سایت www.Guru3D.com گردآوری شده است . سپس برنامه محك‌زن خود را اجرا نمایید و امتیاز یا نرخ «فریم بر ثانیه» كارت گرافیك خود را در حالت استاندارد یادداشت نمایید تا پس از اوركلاكینگ مشخص گردد چه میزان افزایش كارایی حاصل شده است .

۲. با ثابت نگه داشتن فركانس حافظه‌گرافیكی ، فركانس هسته پردازنده‌گرافیكی را به طور متوالی هر بار 5 الی 10 مگاهرتز افزایش دهید و پس از هر مرحله افزایش فركانس برنامه محك‌زن خود را اجرا نمایید . در صورتی كه حین اجرای برنامه با آرتیفكت روبرو شدید تنظیمات آخرین مرحله اُوركلاكینگ پایدار ، كه بدون آرتیفكت برنامه محك‌زن با آن اجرا شده را یادداشت نمایید .

۳. كامپیوتر خود را خاموش كنید و اجازه دهید تا كارت‌گرافیك به خوبی خنك شود ، سپس سیستم را مجددا راه اندازی نمایید و به اندازه آخرین فركانس پایدار مرحله 2 پردازنده گرافیكی را اوركلاك نمایید ، این بار برنامه محك‌زن خود را با تنظیمات سنگین‌تر از حالت قبل با وضوح بیشتر و اعمال ----- بر روی پیكسل ها اجرا نمایید تا حداكثر فشار ممكن بر روی پردازنده گرافیكی با فركانس جدید اعمال شود ، در صورتی كه حین اجرا برنامه با آرتیفكت روبرو شدید 3 الی 5 مگاهرتز فركانس هسته را پایین آورده و مجددا مرحله 3 را تكرار نمایید و در صورتی كه با آرتیفكت روبرو نشدید فركانس جدید هسته پردازنده گرافیكی را یادداشت نمایید .

۴. مشابه مرحله 2و3 این بار با ثابت نگه داشتن فركانس هسته پردازنده‌گرافیكی و افزایش مرحله به مرحله فركانس حافظه گرافیكی در هر مرحله به میزان 10 الی 15 مگاهرتز حداكثر فركانس پایدار حافظه را نیز ثبت نمایید .

۵. هم اكنون هر دو فركانس بدست آمده از مرحله 3 و 4 را به صورت توام روی كارت گرافیك خود اعمال كنید و برنامه محك‌زن را جهت ارزیابی پایداری در حالت جدید راه اندازی نمایید در صورتی كه در این حالت آرتیفكت مشاهده كردید هر دو فركانس را 3 الی 5 مگاهرتز كاهش داده و مجدد پایداری سیستم را آزمایش كنید در صورتی كه پایداری سیستم به كمك برنامه محك‌زن تایید شد ، پس از راه اندازی مجدد كامپیوتر ، با فركانس های بدست آمده كارت خود را اوركلاك نمایید و یك بازی روی آن اجرا نمایید در صورتی كه بازی به خوبی اجرا شد شما موفق شدید كارت گرافیك خود را «منفجر» كنید .توصیه های ایمنی پس از اُوركلاكینگ

همانطور كه ملاحظه فرمودید برنامه محك‌زن در روند اُوركلاكینگ كارت گرافیك اهمیت فراوانی دارد ، لذا توصیه می شود كه از برنامه‌هایی محك‌زن سه بعدی استاندارد مانند 3Dmark03 برای ایفای این نقش حیاتی استفاده شود و برای محك زدن پایداری سیستم ، برنامه به صورت كامل اجرا شده تا به سیستم امتیاز داده شود و مقایسه‌ها بر اساس امتیازها صورت بگیرد .

اُوركلاكینگ كارت گرافیك موجب افزایش درجه حرارت سطح تراشه‌های آن خواهد شد به همین خاطر در صورت امكان از تهویه مناسب هوای داخل كیس اطمینان حاصل نمایید . در كیس‌های ATX تدبیر مشخصی برای تهویه كارت‌گرافیك در نظرگرفته نشده و در صورت نیاز باید به صورت دستی فن‌های 80 میلیمتری به جلو و عقب كیس نصب نمود تا جریان هوای مطلوب را ایجاد نمایند . در اوركلاكینگ حرفه ای كارت گرافیك سیستم تهویه كارت گرافیك به طور كلی تعویض یا یك خنك كننده اضافی به صورت مستقیم بر روی آن نصب می شود ..

اُوركلاكینگ كارت گرافیك به صورت دائمی پیشنهاد داده نمی شود حتی در حالتی كه كارت گرافیك شما از تهویه مناسب برخوردار باشد چرا كه توان مصرفی كارت‌گرافیك در اُوركلاكینگ بالا رفته و این افزایش توان مصرفی به صورت دائم ، مدار تغذیه كارت را تحت فشار قرار می‌دهد . در صورتی كه از كارت‌گرافیك‌هایی استفاده می‌كنید كه با كانكتور برق اضافی تغذیه می‌شوند ، هنگام اُوركلاكینگ سعی كنید این كانكتور مستقیما از منبع تغذیه به كارت‌گرافیك وصل شود و در میان مسیر قطعه دیگری را تغذیه نكند ، زیرا توان الكتریكی دریافتی توسط كارت‌گرافیك در این حالت كاهش پیدا خواهد كرد .
پتانسیل اُوركلاكینگ

هر كارت‌گرافیك با توجه به مرغوبیت برد ، نوع تراشه های حافظه و نوع پردازنده گرافیكی پتانسیل اُوركلاكینگ مشخصی دارد . در كارت‌گرافیك‌هایی كه طراحی برد مناسب دارند سازنده كارت‌گرافیك مدار تغذیه را به نحوی طراحی كرده كه كارت بتواند توان مصرفی بالاتر از توان مصرفی استاندارد كارت‌گرافیك را نیز در صورت نیاز تامین نماید همچنین عملكرد خنك‌كننده كارت گرافیك نیز در مرغوبیت آن تاثیر گذار می باشد . تراشه های حافظه ای كه بر روی كارت گرافیك نصب می شوند ، حداكثر تا فركانس مشخصی به صورت رسمی (تایید شده از سوی تولید كننده تراشه) كار می كنند كه سازنده كارت گرافیك میتواند با انتخاب تراشه‌هایی كه عملكرد آنها در فركانس های بالاتر از حالت استاندارد برد نیز تضمین شده باشد پتانسیل اُوركلاكینگ كارت گرافیك را بالا ببرد .


معمولا پردازنده‌های گرافیكی كه با كم كردن سرعت هسته و حذف برخی مشخصه های دیگر از بازار محصولات گران‌قیمت به بازار محصولات میان قیمت راه یافته اند ( مانند Geforce 5900XT یا Radeon 9800SE ) و پردازنده هایی كه با این محدودیت ها از بازار محصولات میان قیمت برای بازار محصولات ارزان قیمت در نظر گرفته شده اند (مانند Geforce 6200 یا Radeon 9550) پتانسیل اوركلاكینگ فراوانی دارند به همین خاطر میتوان به كمك اوركلاكینگ كارایی آنها را تا هم خانواده‌های سریعتر خود با هسته مشابه افزایش داد . به عنوان مثال پردازنده‌گرافیكی كارت‌گرافیك‌های Geforce 5900XT و Geforce 5900 و Geforce 5900 Ultra همگی NV35 می باشد لذا اوركلاكینگ پایین ترین عضو این خانواده یعنی 5900XT (با فركانس هسته 390 و حافظه 700 مگاهرتز) به اندازه سریعترین عضو یعنی 5900 Ultra (با فركانس هسته 450 و حافظه850مگاهرتز ) سبب ناپایداری از ناحیه پردازنده‌گرافیكی نخواهد شد . بدون شك سیستم خنك‌كننده ، مدار تغذیه و حافظه های كارت 5900XT عملكرد ضعیف تری نسبت به همتاهای خود در كارت 5900 Ultra دارد لذا در صورتی كه فركانس 5900XT دقیقا برابر فركانس های 5900 Ultra تنظیم شود ، بروز ناپایداری از این ناحیه ها محتمل می باشد . در اوركلاكینگ حرفه‌ای به دنبال این هستیم تا عملكرد ناحیه‌های مسبب ناپایداری در حد 5900 Ultra ارتقا داده شود .

Catalyst 5.9 v6.14.10.6571   حجم :28.5 MB    دانلود

لازم به ذكر است چناچه دوستان تمایل به این كار دارند حتما لازم نیست درایور بالا رو دانلود كنند بلكه به صفحه زیر بروید و درایور مورد نظر خود رو دانلود كنید .به این نكته توجه كنید كه درایورهایی كه در این صفحه گذاشته میشه برای همه كارتهای شركت ati میباشد و نیاز نیست كه حتما مثلا كارت مخصوصی داشته باشید.فكر كنم در تاپیكهای دیگه به اندازه كافی من و بقیه دوستان توضیح دادیم:
http://downloads.guru3d.com/download.php?id=18

برای دانلود درایورهای nvidia به این صفحه مراجعه كنید:
http://downloads.guru3d.com/download.php?id=10

اینم لینك ورورد به صفحه دانلود نرم افزارهای محك كن كه كارایی كارت رو مورد بررسی قرار میدند:

3DMark05 Build 1.2.0 (Full Version)
http://downloads.guru3d.com/download.php?det=874

AquaMark 3

http://downloads.guru3d.com/download.php?det=673